Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

KPD

Ernst Thälmann - syn swojej klasy

ernstsoh_0.podgląd do artykułów.jpg

Prezentujemy pierwszą część filmu biograficznego o wybitnym przywódcy niemieckiego ruchu robotniczego - Ernście Thälmannie.

See video

całość dostępna pod tym linkiem: http://tiny.pl/hrsxm

Ernst Thaelmann urodził się 16 kwietnia 1886 roku. Jego dzieciństwo upłynęło w ciężkich warunkach. Będąc czternastoletnim chłopcem pracował już jak dorosły robotnik w przedsiębiorstwie przewozowym. Wcześnie dojrzały w ciężkiej walce o byt - wstępuje do Związku Zawodowego Robotników Transportowych, a od 1912 do 1922 roku pełni rozmaite funkcje w zarządzie tego związku. Zdobywa duży autorytet wśród hamburskich dokerów. Rewolucja Październikowa stała się datą przełomową również w życiu młodego związkowca Thaelmanna. Wstępuje do Niezależnych Socjaldemokratów (USPD). Rok później jako przewodniczący hamburskiej organizacji tej partii wstępuje do Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) wraz z przytłaczającą większością robotników z USPD. Okres republiki weimarskiej to lata walki Thaelmanna o czystość partii, o jej leninowskie oblicze, walki przeciwko reakcji niemieckiej, imperializmowi i hitleryzmowi. W latach 1928-1932 Thaelmann stoi na czele wzmagającej się walki o jedność klasy robotniczej, walki przeciwko renegatom z SPD, usiłującym rozbić klasę robotniczą.

W 1924 został wybrany do Reichstagu. Funkcję posła pełnił do 1933. Dwukrotnie bez powodzenia startował w wyborach prezydenckich w Niemczech.

W marcu 1933, po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, został aresztowany, więziony w Sachsenhausen w tzw. Zellenbau (oddział dla więźniów specjalnych) i w 1944 (po zamachu na Hitlera 20 lipca 1944) zamordowany na osobisty rozkaz Hitlera w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Chcemy waszych minerałów